0
09113466696

سقف عرشه فولادی

🔹سقف عرشه فولادی  (معروف به متال دک Metal Deck) نوعی سقف کامپوزیت است که در سالهای اخیر رواج زیادی درساختمان سازی پیداکرده است. دلیل اصلی این اقبال خوب سازندگان و پیمانکاران ساختمانی، سرعت بالای اجرای آن است.
🔹اجزای تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی شامل تیرهای فرعی، ورق گالوانیزه ذوزنقه ای، گل میخ، بتن و آرماتور حرراتی می باشد.
🔹پروفیل ذوزنقه ا ی فرم شده آجدار جایگزین میلگرد اصلی سقف و همین طور به عنوان قالب جهت بتن ریزی استفاده می شود (در واقع ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای با باقی‌ماندن در سقف نقش سازه‌ای هم ایفا می‌کند). آج های روی ورق های ذوزنقه ای به جهت درگیری بیشتر ورق با بتن سخت شده ایجاد شده اند.
سقف های عرشه فولادی برای دهانه های متفاوت قابل اجراست و تا دهانه ۴ متر بدون شمع گذاری و تا دهانه ۷ متر با اجرای شمع قابل اجرا است.
🔹برشگیرهای (گل میخ‌ها) خاصی که در این نوع سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا، از نقاط قوت این نوع سقف محسوب می‌شود. قطر این برشگیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها با توجه به شکل ورق فولادی متغیر می‌باشد و در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق زوزنقه‌ای اندازه‌گیری می‌شود از ۴۰ میلیمتر نباید کمتر باشد. این گل میخ‌ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی به خصوصی که Stud Welder خوانده می‌شود به بال تیرهای سازه‌ای جوش می‌شود.

✅ مزایا
🔹حذف قالب بندی ، کاهش تیرهای فرعی ،حذف میلگردهای کششی
🔹سبک تر بودن سقف نسبت به سقف های تیرچه بلوک و کامپوزیت
🔹امکان بتن ریزی همه سقف ها به صورت همزمان و در نتیجه سرعت اجرای بالا
🔹در حین اجرا با ایجاد یک سکوی کار دائمی، ایمنی اجرا ارتقاء می بخشند
🔹حمل و نقل آسان، قابلیت دپو کردن ورقهای گالوانیزه در محل‌های محدودتر نسبت به انواع تیرچه‌ها

🔴 معایب
🔸 سقف کامپوزیت بدلیل هزینه کاذب کاری سنگین از عموم سقفهای تیرچه و بلوک و کرومیت هزینه تمام شده بیشتری دارد.
🔸 هرچند سرعت اجرایی سقفهای کامپوزیت نسبت به سقفهای تیرچه و بلوک و کرومیت بیشتر است اما بدلیل کاذب کاری سنگین و نیاز به نبشی کشی، در مجموع اجرای پروژه زمان بیشتری طول خواهد کشید.

دیدگاه کاربران
  • ممنون..خوب بود.ولی من خیلی از اصطلاحاتی که ذکر شده رو نمیدونم.کاش تصویرم می داشت تا روی تصویر توضیح داده بشه.بازم ممنون ازشما مهندس عزیز

ارسال دیدگاه