0
09113466696

مقایسه دو سیستم پمپاژ تحت فشار و پمپاژ منو پمپی فوم بتن

روش اول، پمپاژ تحت فشار فوم بتن :
در روش اول ، درب میکسر پس از اتمام عملیات ساخت ملات فوم بتن بسته شده و باد پرفشار به مرور وارد میکسر شده و باز شدن دریچه تخلیه باعث خروج فوم بتن از میکسر میگردد .
بدیهیست برای پمپاژ فوم بتن به ارتفاع های بیشتر مجبوریم فشار باد را افزایش دهیم .
این روش به دلیل حذف منوپمپ باعث کاهش قیمت اولیه ماشین میگردد که از مزایای اصلی آن محسوب می شود ولی در دراز مدت به علت استهلاک وارده به ماشین ، باید کنترل های بیشتری برای حفظ سلامت ماشین بر روی آن صورت پذیرد .

روش دوم ، پمپاژ فوم بتن توسط منوپمپ :
در این روش قلطیدن قطعه مارپیچ فولادی آبکاری شده ( به نام روتور ) ، داخل قطعه لاستیکی ( به نام استاتور ) ، سبب پمپاژ فوم بتن می گردد . در این روش قدرت و سرعت پمپاژ به کمک کاهش و افزایش دور الکتروموتور به راحتی قابل انجام می باشد و این روش به دلیل استهلاک پایین از بهترین روش های پمپاژ فوم بتن در دنیا می باشد .
تاثیر نحوه ی پمپاژ بر کیفیت فوم بتن :
در هر دو روش پمپاژ بتن فوم در طول مسیر خرطومی تا مقصد فوم عمل آوری شده در فوم بتن مانند داخل میکسر مخلوط می گردد ، لذا تاثیر نحوه ی پمپاژ بر کیفیت فوم بتن در هر دو روش تقریبا یکسان می باشد . لازم به ذکر است کیفیت فوم مصرفی و مدت زمان میکس از عوامل مهمتر بر کیفیت فوم بتن خروجی در ارتفاع نهایی می باشند .

استفاده از فوم بتن جایگزین بسیار مناسبی برای پوکه ریزی جهت کف سازی و شیب بندی است زیرا :

در پوکه ریزی :
۱ – پوکه و ماسه نیاز به فضایی جهت دپو دارند .
۲ – پوکه نیاز به محیطی جهت مخلوط شدن با ماسه وسیمان دارد .
۳ – جهت بالابردن پوکه نیاز به اشغال شدن بالابرها است .
۴ – وزن هر متر مکعب پوکه اجرا شده تقریبا kg 1000 به بالا می باشد . ( پوکه وزن ثابت و یکنواختی ندارد )
۵ – اختلاط پوکه و ماسه و سیمان کاملاً یکدست نمی باشد و به همین خاطر پوکه هایی که کاملاً با سیمان آغشته نشده اند با وارد شدن کمترین نیرو شروع به لغزش و حرکت می نمایند .
۶ – قابلیت اجرای پوکه که روزانه حدوداً ( ۷ مترمکعب ) می باشد و ضایعات اجرا تقریباً ۵ الی ۱۰ % است .
۷ – جهت اجرای عایق بندی و ایزوگام نمودن پشت بام ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، حمام و … بر روی پوکه نیاز به اجرای لیسه به قطر ۳ الی ۵ سانتی متر می باشد .
در اجرای فوم بتن :
۱ – در این روش نیاز به دپو محصول و اختلاط آن نمی باشد .
۲ – جهت ارسال ملات به طبقات ، خود دستگاه به تمامی طبقات پمپاژ می نماید و نیازی به استفاده از بالابرها و اشغال آنها نیست .
۳ – وزن هر متر مکعب فوم بتن ۳۰۰ الی ۳۵۰ کیلوگرم و ثابت می باشد .
۴ – سرعت اجرای فوم بتن روزانه حداقل ۳۰ الی ۵۰ مترمکعب می باشد .
۵ – اختلاط مواد موجود در این ملات توسط دستگاه و کاملاً یکدست و همگن می باشد .
۶ – این محصول به علت وجود حباب های هوا به طور یکنواخت می باشد ، بنابراین به عنوان یک عایق رطوبت عمل می کند .
۷ – این محصول عایق صدا و حرارت بوده بنابراین می تواند باعث ایزوله شدن تاسیسات موجود در کف ساختمان شود .
۸ – این محصول عایق صدا و حرارت بوده بنابراین می تواند باعث ایزوله شدن تاسیسات موجود در کف ساختمان شود .
۹ – چون این محصول داخل میکسر مخلوط می شود و توسط شیلنگ به طبقات ارسال می گردد تقریباً بدون ضایعات است
کته ای که امروز قصد داریم به بررسی آن بپردازیم ، پمپاژ فوم بتن به دو روش تحت فشار و منوپمپ و تاثیر نحوه ی پمپاژ بر کیفیت فوم بتن خروجی در ارتفاع نهایی می باشد .
همانطور که میدانید بتن فوم به دلیل وزن بسیار کم با دو روش مخازن تحت فشار و منوپمپ به ارتفاع فرستاده می شود .
البته ارتفاع پمپاژ مجاز فوم بتن فارغ از نحوه ی پمپاژ دارای محدودیت میباشد ، زیرا تحمل فشار ناشی از پمپاژ تا ارتفای بالای ٢۵ متر ( داخل طول لوله های انتقال فوم بتن ) ، باعث پیوستن حباب های داخل فوم بتن، و افزایش میزان فوم مصرفی نسبت به میزان فوم بتن تولید شده برای ارتفاع پایینتر می باشد . به همین دلیل است که برخی از پیمانکاران به ازای هر طبقه افزایش ارتفاع پس از سه طبقه ، مبلغ مشخصی را به قیمت هر متر مکعب فوم بتن اضافه نموده و با کارفرما توافق می نمایند .

مزایای استفاده از فوم بتن

مقاومت فوق العاده در مقابل آتش:
مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده می باشد. به طور مثال قطعه ای از نوع فوم بتن با وزن فضایی ۷۰۰ الی ۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب که حداقل ۸ سانتی متر ضخامت داشته باشد به راحتی تا ۱۲۷۰ درجه سانتیگراد دما را تحمل می کند و اصولا در وزن های پایین غیر قابل احتراق است.

ضد یخ زدگی و فرسایش:
خصوصیات عالی در مقابل یخ زدگی و فرسایش ناشی از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اینکه فوم بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شکاف های مویین و و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت.

مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب:
سبکی وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن با توجه به نوع کاربرد آن به طور کلی به لحاظ اقتصادی مخارج ساختمان را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. در نتیجه استفاده از آن وزن اسکلت و سقف کاهش یافته است و باعث کاهش مخارج فونداسیون و پی ساختمان می گردد که با توجه به خواص فوق، با سبک تر بودن ساختمان نیروی زلزله خسارات کمتری را در صورت وقوع متوجه آن می سازد.

عایق بودن در مقابل گرما , سرما و صدا:
فوم بتن به علت پایین بودن وزن مخصوص آن یک عایق موثر در مقابل گرما , سرما و صداست. ضریب انتقال حرارتی فوم بتن بین ۶۵ ۰/۰ تا ۴۳۵/۰می باشد ( ضریب هدایت حرارتی یتن معمولی بین ۳/۱ تا ۷/۱ می باشد ) استفاده از فوم بتن بعنوان عایق باعث صرفه جویی در استفاده از وسایل گرمازا و سرمازا می گردد. فوم بتن عایق مناسبی جهت صدا با ضریب زیاد جذب آکوستیک به شمار می رود که در نتیجه بعنوان یک فاکتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صداهای اضافی اخیرا مورد توجه طراحان قرا کرفته است.

وزن سبک و عامل اقتصادی:
نظر به اینکه فوم در بتن در قشرهای سطحی دارای تخلخل فراوان می باشد در نتیجه شکاف های مویین و درزهای کمتری در سطح ایجاد می شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافی مورد استفاده قرار گیرد در مقابل نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی خواهد داشت.

حذف ماهیچه کشی:
دیگر نیازی به ماهیچه کشی و کروم بندی لوله ها نمی باشد.

بهترین عایق برای تاسیسات:
به علت وجود حبابهای ریز، این محصول می تواند عایق لوله هایی که از کف رد شده اند باشد و نیازی به ماهیچه کشی و کروم بندی لوله ها ندارد و آنها را ایزوله می نماید.

جلوگیری از شکستن لوله ها:
حمل پوکه و رفت و آمد کارگران در طبقات احتمال خسارت به لوله کشی های کف ساختمان را دارد. ولی در فوم بتن چون فوم با پمپ به طبقات ارسال می شود نیاز به هیچگونه رفت و آمد نمی باشد.

ارسال دیدگاه