0
09113466696

۱۰ نکته مهم در قانون افتادن‌سنگ نمای ساختمان چیست؟

👨🏻‍💼 مسئولیت مدیر ساختمان:
مسئولیت حقوقی افتادن سنگ نمای ساختمان بر روی افراد ، ماشینهای پارک شده و عبوری و جبران خسارت بر عهده مدیر ساختمان است.

👨‍👩‍👧‍👦 مسئولیت مالکین مجتمع:
در صورت نداشتن صورتجلسه رسمی در خصوص تعیین مدیر ساختمان ، مسئولیت جبران خسارات برعهده مالکین مجتمع به نسبت مساحت آپارتمان (مساحت اعیانی سند) است.

👷🏻 شکایت از سازنده:

➰ ساختمان در حال ساخت؛ بلی:
برای ساختمان در حال ساخت، بدون پایان کار و در ید مالکیت سازنده

➰ ساختمانهای قدیمی؛ خیر:
در قوانین قبلی، مسئولیت نگهداری از آپارتمان و مجتمع ساخته شده به عهده مالکین است . لذا در صورتی که سازنده ، آپارتمان را به شخص دیگری فروخته باشد ، امکان شکایت از وی سلب می گردد ، مگر اینکه در زمان تنظیم مبایعه نامه ، دوره تضمین و رفع عیب ساختمان با مسئولیت سازنده ، به همراه جبران خسارت مالی و جانی درج شده باشد .

➰ ساختمانهای جدید؛ بلی:
در قانون جدید نظام مهندسی ساختمانها ، لازم است هر ساختمان دارای شناسنامه فنی و ملکی یا دفترچه مشخصات فنی باشد و یکی از تعهدات سازنده در آن گارانتی کردن عملکرد ساختمان در یک دوره پنج یا ده ساله است . از آنجاییکه این قانون در حال حاضر به صورت ناقص در برخی شهرها ، اجرا میشود ، بررسی موردی مدارک جهت داشتن شناسنامه و بند مدت زمان گارانتی نیاز است.

📃 بیمه نامه:
لازم است مجتمع دارای بیمه مسئولیت مدنی با داشتن بند یا clause جبران خسارتهای مالی و جانی نسبت به شخص ثالث باشد. مشخصا درج آن در بیمه نامه الزامی است ، در غیر اینصورت خسارتی پرداخت نخواهد شد .

🚸 افراد در معرض خطر :
اصلی ترین افراد در معرض خطرسقوط سنگ نما، ساکنین مجتمع ، اتومبیل و اموال آنها است .

⛔️ بحرانی ترین نقطه و محل خطر:
سنگ نمای بالکنها و پیش آمدگی ها نما ، کلیه لبه های مهار نشده شامل بام ، اطراف بازشوها همانند پنجره و هر دو بر ساختمان . بالای درب ورود و خروج ساختمان و درب پارگینگ به لحاظ تردد و رفت و آمد زیاد .

❗️روش پیشگیری:
در زمان ساخت ساختمان اسکوپ کردن سنگ ، در زمان بهره برداری از ساختمان در صورت اسکوپ نشدن ، پیچ رولپلاک روش موثر است .

💸 مقدار خسارت:
میتواند از خسارت جزیی به اتومبیل پارک شده تا دیه کامل فرد متغیر باشد .

🔩 هزینه پیچ رولپلاک نما :
در مقایسه با خسارت ناچیز است.
به حجم کار برحسب تعداد نقاط پیچ رولپلاک بستگی دارد و بر حسب مساحت نما ، در سال ۹۶ بطور متوسط بین متری ۸ الی ۱۰ هزار تومان خواهد بود . در یک ساختمان ۵ طبقه با بر به طول ۱۰ متر و ارتفاع ۱۲ متر در حدود یک میلیون تومان هزینه لازم است. (به روش ارتفاع نوردی بدون داربست)

🕰 مدت زمان اجرا :
در ساختمانهای متعارف تا ۵ طبقه ، بین یک تا سه روز

دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه